Bir Kase Asure...

23 Kasım 2013, Cumartesi   (1684 kez okundu.)

Bu Almanya insana karpuz kabugundan gemiler yapmayi bile ögretir demistim, asureyi de ögretti sonunda.

Malum asure ayi ve sagolsun arkadaslarim her gün asure fotografi paylasa paylasa beni öyle motive ettiler ki elimde asurelik bugday ile bir cumartesi ögleden sonrami mutfakta gecirdim. Organik sentezcilerin (kimyager) lakabi „aşcı“dir. Eger ben bir balonun icine gerekli malzemeleri koyup yeni bir madde yapabiliyorsam, asure de pisirebilirim o halde diye bir tümevarim yapip sivadim kollari. Ev arkadaslarimin saskin bakislarindan „bütün hersey o tencereye mi girecek yani?“ düsüncesi okunuyordu. Sonucta ortaya nasil birsey cikacagi konusunda onlar da en az benim kadar merak icindeydi. Kendim yaptim diye demiyorum ama su ana kadarki yedigim en güzel asure oldu. Tek sorun dogru bugdayi bulabilmekte! Yoksa benim gibi Alnatura ya da dm’den aldiginiz bio bugdayi haslarsaniz ancak dis hedigi elde edersiniz. :) Ama gözünüz korkmasin, aslinda yapimi zor bir tatli degil. Sadece biraz zaman ve emek istiyor.

Genellikle senede bir defa kazanlarda, büyük tencerelerde binbir zahmetle pisirilen komsuya, ese, dosta dagitilan, bazen sokaklarda binlerce kisiye plastik kap icinde sunulan, hatta hakkinda workshop düzenlenen asurenin dini sebepleri malum (Muharrem 10). Ancak tamamen “vegan” ( et, yag, yumurta vs gibi hayvansal ürün icermeyen) olusunu henüz farkettim. Alevi kültürüne gore bunun mantikli bir aciklamasi var. Aleviler, her yil Kerbala’da Hz. Hüseyin’in öldürüldügü günde asure pisirerek, her türlü siddeti (besin icin kesilen hayvanlar da dahil) protesto ediyorlar.

Heidelberg’teki bütün Türk ögrencilere yedirmek istedigim, hatta Erlangen’deki arkadasima bir kavanoz gönderme sözü verdigim asurenin tarifi iste burda:

 

~~~

“Aşure”(Bir büyük tencere, yaklasik 20-25 kase)

 

Malzemeler:

500 gr. Asurelik Bugday

Bir kase kuru üzüm

200gr. Kuru Kayisi

200 gr. Kuru Incir

1 cay bardagi pirinc

1 kase haslanmis k.fasulye

2 elma

1 portakal

1 su bardagi süt

600-700gr seker

Su

Üzeri icin:

Ceviz

Nar

Kus üzümü

Cam Fistigi

Tarcin

 

Hazirlanisi:

Bugdayi geceden soguk suyla islatiyoruz. Sabah bugdayi iyice yikayarak kara suyunu cikariyoruz, süzüyoruz ve tencereye aliyoruz. Üzerini gececek sekilde su koyup kaynamaya birakiyoruz. Biraz kayanatip, ocaktan alarak 15 dk dinlendiriyoruz. Tekrar kaynatiyoruz ve sonrasinda 15 dk dinlendiriyoruz. Bu islemi toplamda 3-4 kez tekrarliyoruz. Böylece bugday daha kolay pisiyor. Piserken suyu azaldikca kaynar su ilave ediyoruz.

 

Bir yandan portakalin kabugunu soyup küp küp dogruyoruz. Kücük bir tencereye alarak suda 5 dk hasliyoruz.  Sonra bu suyu süzüyoruz. Tekrar su ilave edip, 5 dk daha kaynatip, süzüyoruz. Bu islemi de toplamda 3 kez tekrar ediyoruz. Böylece aci su cikmis oluyor. Kuru kayisi, kuru incir ve kuru üzümü ilik suda islatiyoruz ki yumusasinlar. Kayisi ve inciri dogruyoruz. Elmalari da soyup küp küp dogruyoruz. Pirinci yikayip süzüyoruz.

 

  

 

Yari kivamda pismis bugdaylarin üzerine asurenin renginin acik olmasi icin öncelikle 1 bardak sütü ilave ediyoruz. Sonra kuru üzümü ilave ediyoruz. Devamli karistirmayi ihmal etmeyin. 20-25 dk kaynadiktan sonra pirinci ve elmayi ilave ediyoruz. Sürekli karistiriyoruz ve koyulastikca kaynamis su ilave ediyoruz. 15 dk daha kaynatiyoruz. Sonra kuru kayisiyi ekliyoruz. Bir süre kaynatiyoruz. Kivam arttikca kaynamis su ilave ediyoruz. Kuru fasulye cok haslanmissa incirden hemen once ilave ediyoruz. En son inciri de ekliyip 5-10 dk daha pisiriyoruz. 3 su bardagi sekeri ekliyoruz, kaynamis su ilavesi ile kivamini ayarliyoruz. Bir tasim daha kaynattiktan sonra, ocagi kapatiyoruz. Asureyi kaselere paylastiriyoruz, biraz soguduktan sonra üzerini nar, kus üzümü, ceviz ve cam fistigi ile süslüyoruz.

 

~~~

3 saatinizi aliyor degiyor mu derseniz, evet kesinlikle degiyor! En güzel yani ise paylasmak… Bu yil ilk kez asureyi kendim pisirerek, dinine, mezhebine bakmaksizin birer kase icinde sunuyorum komsularima, dostlara.

 

Afiyet olsun :)

 


 


Etiketler: Asure, Asure tarifi, Asure ayi,Yorumlar

Evren
Çok güzel görünüyor eline sağlık.